Regeneracja alternatora – na czym polega i czy się opłaca?

Regeneracja alternatorów to proces sprawdzenia działania mechanizmu alternatora, rozłożenia go na części i wymiany uszkodzonych części. Czy warto poświęcić więcej czasu na skomplikowaną wymianę, za mniejsze koszty? Czy korzystniejszym wyborem jest zakup nowego alternatora?

Alternator to generator prądu zmiennego. Jest podstawą działania układu elektrycznego w samochodach. Element ten składa się ze stojanu, wirnika oraz systemu prostującego z regulatorem w pojazdach. Jego awaria może spowodować poważne problemy z działaniem akumulatora i podzespołów w samochodzie. W jaki sposób zostanie przeprowadzona regeneracja alternatora?

Awaria alternatora — warto sprawdzić co jest tego przyczyną

Jeżeli doszło do uszkodzenia generatora, można zauważyć problemy z ładowaniem akumulatora, m.in.: szybkie rozładowywanie się. Dodatkowo nie działają poprawnie podzespoły elektryczne. Warto również zwrócić uwagę na:

  • migającą lub stale świecącą kontrolkę ładowania akumulatora,
  • niejednostajne działanie świateł, które prowadzi do ich szybkiego wypalenia,
  • hałasy silnika, które są głośniejsze wraz ze wzrostem obrotów,
  • niskie napięcie podawane do akumulatora.

Przyczyn nieprawidłowości może być wiele: zwarcie akumulatora, przemagnesowanie lub odłączenie obwodów, zalanie alternatora, zużycie paska napędowego, łożyska lub szczotki, nadmierne zanieczyszczenie i brud, pęknięta obudowa czy utlenienie przewodów. Nie warto jednak sprawdzać tego na własną rękę, lepiej oddać samochód do mechanika.

Regeneracja alternatora powinna być powierzona fachowcom. Jeżeli nigdy nie przeprowadzaliśmy takich działań, nie warto zabierać się za układ elektryczny w samochodzie. Mechanicy w warsztacie nie tylko posiadają kompetentną wiedzę, ale i sprzęt. Specjaliści potrafią wykryć źródło problemu i zreperować uszkodzenie.

Producenci części

Rekomendujemy jedynie sprawdzonych producentów części

© 2022 by Auto Sieradzan Andrzej Sieradzan. Wykonanie Unimedio.pl – strony internetowe